Италианският невролог и хистолог Камило Голджи е нобелов лауреат за 1906 г.
Голджи е роден на 7 юли 1843 година в Кортено, Италия, в семейството на лекар. Той завършва медицина в университета в Павия пр
2011-07-07 15:26:40
Италианският невролог и хистолог Камило Голджи е нобелов лауреат за 1906 г.
Голджи е роден на 7 юли 1843 година в Кортено, Италия, в семейството на лекар. Той завършва медицина в университета в Павия през 1865 г. Започва работа като хистолог в университетската лаборатория и като лекар в психиатрична клиника.
През 1879-80 г. Голджи става професор по хистология в университета в Сиена , а от 1880 до 1912 г. професор по хистология и обща патология отново в университета в Павия. В различни периоди от кариерата си заема длъжностите декан на Медицинския факултети ректор на университета. През 1900 г. е избран за член на италианския сенат.
Научните изследвания на Голджи са в областта на неврологията и неврофизиологията. Един от най-значимите му приноси е разработената от него техника за оцветяване на нервната тъкан със сребърен нитрат, която дава възможност в детайли да се изследва морфологията на съставляващите я клетки.
Голджи открива и проучва един вид нервни клетки с къси израстъци, изучава нервните окончания в гръдното зърно и открива наречения на негово име апарат на Голджи — мрежеста структура в животинската клетка с важна роля в клетъчния метаболизъм и мембранния транспорт.
В резултат на изследванията на Голджи се затвърждава схващането, че невронът е основният структурен елемент на нервната система. Експериментално тази хипотеза е доказана и от испанския хистолог Сантяго Рамон и Кахал, с когото през 1906 г. Камило Голджи си поделя Нобеловата награда за физиология или медицина.
Освен в неврологията, Голджи има приноси и в областта на патологията: прави хистологична диференциация на различните видове тумори, изследва плазмодиите, причиняващи малария и установява зоните от мозъка, които биват поразени при формата на ревматизъм хорея.
Голджи умира на 21 януари 1926 година в Павия.
През 1893 г. Камило Голджи наблюдава странна структура около ядрата на нервни клетки, която нарича „вътреклетъчен мрежест апарат“. Дълго време се е считало, че тази структура е характерна само за животинските клетки. С помощта на електронния микроскоп, апарат на Голджи е бил открит и във всички растителни клетки.
Апаратът на Голджи е сборна структура, чиято основна градивна единица е диктиозомата — пакет от плоски, извити и разширени в краищата си „цистерни“. Броят на цистерните в една диктиозома варира от 3 до 10, а при някои едноклетъчни организми достига до 20. В секреторни клетки апарата на Голджи обикновено е силно полярен: изпъкналата част е насочена към ендоплазмената мрежа, а вдлъбнатата - към клетъчната мембрана. Откъм изпъкналата част се наблюдават голям брой малки мехурчета, които се доближават и сливат с мембраната на последната цистерна. Вдлъбнатата част се характеризира с наличието на големи вакуоли, обикновено съдържащи продукти за секреция - това са т.нар. секреторни гранули. Апаратът на Голджи изпълнява няколко основни, жизнено необходими за клетката функции:
Модификационна функция — постъпилите от ендоплазмената мрежа белтъци, липиди и въглехидрати се подлагат на химични преобразувания. Образуват се сложни белтъци (гликопротеиди, липопротеиди и др.)
Секреторна функция — според много автори апаратът на Голджи има ролята на разпределител на веществата, постъпили в него от ендоплазмената мрежа. От апарата на Голджи се отделят вещества, предназначени за секреция. Те са обвити в мембрана (секреторни гранули). При екзоцитозата мембраната на секреторните гранули се слива с клетъчната мембрана, а съдържанието им се изхвърля навън.
Образуване на фрагмопласта при деленето на растителните клетки — фрагмопластът е преграда от мехурчета, образувани от апарата на Голджи, които се натрупват в екваториалната област на делящата се растителна клетка.
Образуване на лизозоми — някои вещества, постъпили в апарат на Голджи, остават в клетката. От апарата на Голджи се откъсват мехурчета, в които има хидролитични ензими - това са лизозомите.
Образуване на акрозомата в сперматозоидите — акрозомата е мехурче, разположено в главата на сперматозоида. Изпълнена е с хидролитични ензими, комплектовани в апарата на Голджи. Тези ензими хидролизират клетъчната мембрана на яйцеклетката при оплождането.